If style is the question, then this oversized accent ottoman is the answer. Clean-lined profile is beautifully contemporary. Plush chenille fabric and plump cushioning make it so easy to comfortably kick up your heels. Richly neutral hue complements a variety of decor.
Altari Oversized Accent Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Product Information
Description
The Altari Oversized Accent Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Standard, Oversized
Collection Altari
Features Upholstered, Accent
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 36.00" |
| Overall Depth | 36.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Ottoman depth | 37.00" |
| Ottoman height | 21.00" |
| Ottoman width | 37.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 36.00" |
| Package Depth | 36.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRCOT1UG9410 |
| SKU | 8721408 |
| UPC | 024052586398 |
| Weight | |
| Weight | 35.00lbs |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Normal |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
Return Policy
Reviews
