Kaywood Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 5
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 5
- In Stock
Product Information
Description
Whether your style is American classic, contemporary or an eclectic mix, this beautifully versatile ottoman is sure to look right at home. Distinctive elements include an exposed base, welt trim and a decadently plush woven upholstery in a rich neutral shade inspired by handsome tailored menswear.
- Corner-blocked frame
- Firmly cushioned
- High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
- Polyester upholstery
- Exposed rail and feet with faux wood finish
The Kaywood Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Kaywood
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 5.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Ottoman depth | 24.00" |
| Ottoman height | 21.00" |
| Ottoman width | 34.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 20.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 22.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 5630314 |
| SKU | 5630314 |
| Weight | |
| Weight | 29.00lbs |
Return Policy
Reviews
