Santorine Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 7
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 7
- In Stock
Product Information
Description
Whether your inspiration is contemporary or classic, this ottoman's good looks and affordable luxury are hard to deny. Its clean-lined silhouette and skillfully matched leather and faux leather upholstery offer a transitional sensibility that's right at home in your home. Kick back and relax in comfort.
- Corner-blocked frame
- Firmly cushioned
- High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
- Genuine leather covers the cushion top; skillfully matched faux leather covers the remaining areas
- Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation
- Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather
- Exposed feet with faux wood finish
The Santorine Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Santorine
Feature Accent
Color Brown/Beige
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 35.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 2170614 |
| SKU | 2170614 |
| Weight | |
| Weight | 30.00lbs |
Return Policy
Reviews
