Modmax Swivel Glider Recliner
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 8
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 8
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance lounging. With the performance fabric on this swivel glider recliner, cleaning spills is a breeze. Its versatile design caters to your ever-changing needs, making it an ideal companion for a sectional or sofa. The smooth reclining motion and 360-degree swivel keep you relaxed and in the flow of conversation. And an added bonus: remove the loose bolster pillows to reveal some pretty sweet hidden storage compartments. They’re just the spot for your remotes, snacks and whatever else tickles your fancy.
- Press-back reclining motion
- Corner-blocked frame with metal reinforced seat
- Attached cushions
- High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
- Loose bolster pillows
- Pillows with soft polyfill
- Polyester upholstery
- Next-Gen Nuvella™ is a family-friendly fabric that is soft, easy to clean, stain-resistant and durable
- Easy-to-remove zippered covers for machine washing
- Clean fabric with mild soap and water, let air dry; for stubborn stains, use a solution of 4 oz. bleach to 28 oz. water
- Hidden storage compartment
- 360-degree swivel
- Gentle rocking motion
The Modmax Swivel Glider Recliner by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Swivel Chair, Glider
Collection Modmax
Features Swivel Chair, Glider
Color Black/Gray
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 41.38" |
| Overall Depth | 40.25" |
| Overall Height | 39.75" |
| Seat Width | 20.00" |
| Seat Depth | 22.75" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 25.25" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 32.50" |
| Fully reclined length | 58.50" |
| Reclined footrest height | 19.13" |
| Side opening (2) width | 4.00" |
| Side opening (2) height | 7.00" |
| Side opening (2) depth | 14.75" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 39.75" |
| Package Depth | 36.63" |
| Package Height | 29.25" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 9210461 |
| SKU | 9210461 |
| Weight | |
| Weight | 128.00lbs |
Return Policy
Reviews
