Regent Park Oversized Accent Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
The allure of textured chenille is an open invitation to sit back and enjoy the velvety softness of this ottoman. Its contemporary design is accentuated by a subtle chevron pattern. Whether paired with a sofa, sectional or chair, this piece masters the art of smart and sophisticated style.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
The Regent Park Oversized Accent Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Regent Park
Feature Accent
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 51.00" |
| Overall Depth | 51.00" |
| Overall Height | 21.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 2.30" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Ottoman depth | 52.00" |
| Ottoman height | 21.00" |
| Ottoman width | 52.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 51.00" |
| Package Depth | 51.00" |
| Package Height | 19.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 1440408 |
| SKU | 1440408 |
| UPC | 024052802160 |
| Weight | |
| Weight | 61.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
Return Policy
Reviews
