Ballinasloe Oversized Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Celebrate strength and durability in design with this oversized accent ottoman. Neutral color opens doors for you to use your imagination with accessorizing the room. Softly textured chenille cushion sports stylish versatility. Throw up your feet or use it as a table for a show-stopping tray. It's all up to you.
Corner-blocked frame
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
The Ballinasloe Oversized Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Cocktail Ottoman, Oversized
Collection Ballinasloe
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 39.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 39.00" |
| Package Depth | 39.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRUOT1UG9422 |
| SKU | 8070208 |
| UPC | 024052497144 |
| Weight | |
| Weight | 38.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
Return Policy
Reviews
