Biddeford Oversized Accent Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 21
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 21
- In Stock
Product Information
Description
Bring fashionable function to the forefront with this oversized accent ottoman. The transitional design sports a clean-lined silhouette. Dress it up or down. In a richly versatile neutral, this footrest appeals to a variety of style personalities.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
The Biddeford Oversized Accent Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Oversized
Collection Biddeford
Feature Accent
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Ottoman opening depth | 40.00" |
| Ottoman opening height | 20.00" |
| Ottoman opening width | 40.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 3550408 |
| SKU | 3550408 |
| UPC | 024052843736 |
| Weight | |
| Weight | 41.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
Return Policy
Reviews
