Altari Loveseat
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 6
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 6
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
- Corner-blocked frame
- Attached back and loose seat cushions
- High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
- 2 decorative pillows included
- Pillows with soft polyfill
- Polyester upholstery and pillows
- Exposed feet with faux wood finish
- Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
- Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
Material: Fabric
The Altari Loveseat by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Stationary
Collection Altari
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 62.00" |
| Overall Depth | 38.00" |
| Overall Height | 37.00" |
| Seat Depth | 20.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 46.00" |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 18.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 62.00" |
| Package Depth | 38.00" |
| Package Height | 35.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRULO1UG9140 |
| SKU | 8721435 |
| UPC | 024052563993 |
| Weight | |
| Weight | 103.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Loose |
| Leg Style | Exposed |
| Arm Style | Track |
Warranty
Return Policy
Reviews
