Displayed Online Only
Santorine Ottoman
By Signature Design by Ashley
SKU
2170814
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
Whether your inspiration is contemporary or classic, this ottoman's good looks and affordable luxury are hard to deny. Its clean-lined silhouette and skillfully matched leather and faux leather upholstery offer a transitional sensibility. Topped with a plush cushion, it invites you to kick back and relax in comfort.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
100% top grain leather covers the cushion top; skillfully matched faux leather covers the remaining areas
Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation
Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather
Exposed feet with faux wood finish
Material: Leather Match
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
100% top grain leather covers the cushion top; skillfully matched faux leather covers the remaining areas
Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation
Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather
Exposed feet with faux wood finish
Material: Leather Match
The Santorine Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Santorine
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 18.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 35.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 16.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 2170814 |
| UPC | 024052940428 |
| Weight | |
| Weight | 30.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist