Talk about fine lines and great curves. That's the beauty of this ottoman-made to suit your appreciation for simplicity and love of contemporary style. Tapered feet and ultra-soft upholstery that holds up to everyday living complete this fashion statement.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Material: Microfiber
Darcy Ottoman
By Signature Design by Ashley
Material: Fabric
Product Information
Description
The Darcy Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Darcy
Material Fabric
Upholstery Cobblestone
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 31.00" |
| Overall Depth | 25.00" |
| Overall Height | 18.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 31.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7500514 |
| UPC | 024052227598 |
| Weight | |
| Weight | 26.00lbs |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Normal |
| Leg Style | Tapered |
Warranty
Return Policy
Reviews
