Talk about fine lines and great curves. That's the beauty of this standout ottoman-made to suit your appreciation for simplicity and love of contemporary style. Tapered feet and an ultra-soft upholstery that holds up to everyday living complete this fashion statement.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Displayed Online Only
Darcy Ottoman
By Signature Design by Ashley
SKU
7500814
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
The Darcy Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Darcy
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 31.00" |
| Overall Depth | 25.00" |
| Overall Height | 18.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 31.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7500814 |
| UPC | 024052423273 |
| Weight | |
| Weight | 26.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Tapered |
Warranty
365 days
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist