Lavenhorne Reclining Loveseat with Console
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 13
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 13
- In Stock
Product Information
Description
Indulge your lust for comfort and love for contemporary design with this reclining loveseat. Made for easy everyday living, it’s upholstered in a heavyweight padded faux leather and accented with contrast jumbo stitching for fashion-forward flair. Sleek track arms elevate the look with a touch of modern sensibility. A padded center console with dual cup holders completes the experience.
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Faux leather upholstery
Center console with 2 cup holders
Armrests with cup holders
Material: Fabric
The Lavenhorne Reclining Loveseat with Console by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Lavenhorne
Features Reclining, Storage, Console, Cup Holders
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 77.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 59.00" |
| Fully reclined length | 69.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 18.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 77.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 41.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 6330694 |
| SKU | 6330694 |
| UPC | 024052847871 |
| Weight | |
| Weight | 207.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Track |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
Return Policy
Reviews
