Stonemeade Loveseat
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 10
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 10
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
This loveseat feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it a delightful place to unwind. Whether you're enjoying a quiet evening alone or chilling with friends, this piece promises to be the perfect backdrop.
Corner-blocked frame
Reversible seat and attached back cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Accent pillows included
Pillows with soft polyfill
Exposed feet with faux wood finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
Material: Fabric
No Assembly Required
The Stonemeade Loveseat by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Stationary
Collection Stonemeade
Feature Fabric
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 67.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 39.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 27.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 48.00" |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 19.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 67.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 38.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 5950535 |
| SKU | 5950535 |
| Weight | |
| Weight | 110.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Leg Style | Exposed |
Return Policy
Reviews
