Cody Power Gliding Recliner w/Power Headrests
By Flexsteel Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Cody artfully blends classic lines with modern comfort. The slightly contoured arms provide the perfect armrest, and the double back cushions form pockets of comfort. Cody's energy and aesthetic make it an ideal addition for any interior design style.
- Spring Unit: DualFlex
- Back Construction: Attached
- Seat Construction: Attached
- Seat Cushion: High-Density (HC)
- Power allows you to smoothly recline to any position and adjust the headrests.
- On styles with arms, a home feature returns the headrest and footrest to their original positions.
- A single USB port is included on each power button control on styles with arms.
- Power to the USB port is activated only when the port is in use.
The Cody Power Gliding Recliner w/Power Headrests by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Features Reclining, Glider, Upholstered, Power Headrest, Leather
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 38.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Width | 24.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 25.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRLREPL86470 |
| SKU | 1820-54PH |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Dark |
| Seat Cushion Style | Attached |
| Seat Type | Scoop / Bucket |
Return Policy
Reviews
