Zecliner Model 2 Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
By Flexsteel Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 5
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 5
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
A healthy life starts with a healthy night's sleep. The Zecliner power recliner with power headrest and lumbar was designed and built to be the perfect family chair by day and a place for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. Triple power lets you customize the footrest, headrest and lumbar positions, while Zero Gravity puts you in a state of weightlessness. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. Complete with our Blue Steel Spring at its core, you will achieve full relaxation and rest peacefully with the Zecliner.
DualFlex
Attached
Attached
Zero-Gravity Reclining
Power
Power Headrest(s)
Power Lumbar
Removable Head Pillow
Heavy-Thread Stitching
USB Charging Port(s)
MyRecline App Control
Lighting
Fabric
The Zecliner Model 2 Power Recliner with Power Headrest & Lumbar by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Zecliner Model 2
Features Reclining, Power Reclining, USB Charging Port, Power Headrest, Fabric, Zero-Gravity, Power Lumbar
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 44.00" |
| Seat Width | 24.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 24.00" |
| Additional Dimensions | |
| Open Depth | 72.00" |
| Wall Clearance | 9.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 30.30" |
| Package Depth | 33.50" |
| Package Height | 40.20" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 1092-50PH32501 |
| SKU | 1092-50PH |
| Weight | |
| Weight | 157.00lbs |
Return Policy
Reviews
