Carter Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
By Flexsteel Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
May 14
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
May 14
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a cappuccino brown color, and Flexsteel's patented Blue Steel Spring™ at the heart of its seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
DualFlex
Attached
Attached
Power
Cup Holders
Power Headrest(s)
Power Lumbar
Zero-Gravity Reclining
Charging Ports Included
Heavy-Thread Stitching
Fabric
Cappuccino brown color with a durable, water-resistant, and easy-to-clean fabric material that mimics the luxurious feel of leather
Built to last with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, providing unmatched support and durability
Customize your comfort with a power control that adjusts the recline, headrest, and lumbar support independently
Zero Gravity recline puts you in the ideal position that reduces pressure and gives you a feeling of weightlessness
Flared, pad-over arms with pop-out cupholders for placing beverages
Contoured seat with waterfall chaise cradles you in for supportive comfort
The power control includes a USB port for convenient charging
Heavy thread stitching for a striking look
Backrest is removable for easy moving throughout the home
The Carter Power Recliner with Power Headrest & Lumbar by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Carter
Features Reclining, Power Reclining, USB Charging Port, Power Headrest, Fabric, Cup Holders, Zero-Gravity, Power Lumbar
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 38.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 23.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Open Depth | 71.00" |
| Wall Clearance | 9.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 38.58" |
| Package Depth | 30.30" |
| Package Height | 25.98" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 1587-50PH886-72 |
| SKU | 1587-50PH-88672 |
| UPC | 019137039746 |
| Weight | |
| Weight | 347.00lbs |
Return Policy
Reviews
