Carter Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
By Flexsteel Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
May 14
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
May 14
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power reclining loveseat with console. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This loveseat will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a smoke gray color, and Flexsteel's patented Blue Steel Spring™ at the heart of each seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seats and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with discreet storage perks, including pop-out cupholders in the arms and a center storage console and a wireless charging pad.
DualFlex
Attached
Attached
Power
Cup Holders
Power Headrest(s)
Power Lumbar
Charging Ports Included
Zero-Gravity Reclining
2-Cushion
Wireless Charging
Heavy-Thread Stitching
Fabric
Smoke gray color with a durable, water-resistant, and easy-to-clean fabric material that mimics the luxurious feel of leather
Center console includes a storage compartment, wireless charging tray, and pop-out dual cupholders
Built to last with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, providing unmatched support and durability
Customize your comfort with a power control on both seats that adjusts the recline, headrest, and lumbar support independently
Zero Gravity recline puts you in the ideal position that reduces pressure and gives you a feeling of weightlessness
Flared, pad-over arms with pop-out cupholders for placing beverages
Contoured seats with waterfall chaises cradle you in for supportive comfort
The power controls include a USB port for convenient charging
Heavy thread stitching for a striking look
Backrests are removable for easy moving throughout the home
The Carter Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Carter
Features Reclining, Loveseats, Power Reclining, Console, Power Headrest, Fabric, Cup Holders, Zero-Gravity, Power Lumbar
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 77.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 47.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Open Depth | 71.00" |
| Wall Clearance | 9.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 88.58" |
| Package Depth | 30.30" |
| Package Height | 25.98" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 1587-64PH886-02 |
| SKU | 1587-64PH-88602 |
| UPC | 019137039791 |
| Weight | |
| Weight | 185.00lbs |
Return Policy
Reviews
