The Kerrie style should rest on a runway. It is the type of design that has the comfort, style, and scale to be a first-class seat on any airline. The recessed pad on the rounded track arm, chaise pad, and biscuit-tufted back give Kerrie exceptional comfort with refined, contemporary style.
Kerrie Fabric Rocking Recliner
By Flexsteel Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Select your store to see display locations
- | See it on display here
Product Information
Description
The Kerrie Fabric Rocking Recliner by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Kerrie
Features Reclining, Rocker, Upholstered, Fabric
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 35.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 21.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 24.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRRRE2U97560 |
| SKU | 2806-51 |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Normal |
| Seat Cushion Style | Attached |
| Seat Type | Flat |
Return Policy
Reviews
