Carter Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
By Flexsteel Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 5
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 5
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in two color choices. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
DualFlex
Attached
Attached
Power
Cup Holders
Power Headrest(s)
Power Lumbar
Zero-Gravity Reclining
USB Charging Port(s)
Heavy-Thread Stitching
Leather
The Carter Power Recliner with Power Headrest & Lumbar by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Carter
Features Reclining, Power Reclining, USB Charging Port, Power Headrest, Fabric, Cup Holders, Zero-Gravity, Power Lumbar
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 38.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 20.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Open Depth | 70.00" |
| Wall Clearance | 9.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 38.58" |
| Package Depth | 30.30" |
| Package Height | 25.98" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 1587-50PH886-02 |
| SKU | 1587-50PH |
| Weight | |
| Weight | 153.00lbs |
Return Policy
Reviews
