Lindyn Oversized Accent Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 6
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 6
- In Stock
Product Information
Description
Plush and posh. Showcase your eye for on-trend texture with the statement-making cord upholstery of this oversized accent ottoman. Its stunningly soft fabric entices in an ivory hue, complementing contemporary color palettes. Let your feet sink into the spacious cushion and plan to stay a while—this cozy living room ottoman highlights your high-end approach to comfort and style.
- Corner-blocked frame
- Firmly cushioned
- High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
- Polyester upholstery
- Exposed feet with faux wood finish
The Lindyn Oversized Accent Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Oversized
Collection Lindyn
Feature Accent
Color Brown/Beige
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 51.00" |
| Overall Depth | 51.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 2.30" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Ottoman width | 52.00" |
| Ottoman height | 20.00" |
| Ottoman depth | 52.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 51.00" |
| Package Depth | 51.00" |
| Package Height | 20.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 2110408 |
| SKU | 2110408 |
| Weight | |
| Weight | 61.00lbs |
Return Policy
Reviews
