Abinger Oversized Accent Ottoman
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Product Information
Description
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed tapered feet
Material: Fabric
No Assembly Required
The Abinger Oversized Accent Ottoman by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Abinger
Color Black/Gray
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 39.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 4.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Ottoman width | 39.00" |
| Ottoman height | 19.00" |
| Ottoman depth | 39.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 39.00" |
| Package Depth | 39.00" |
| Package Height | 19.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 8390508 |
| SKU | 8390508 |
| UPC | 024052688436 |
| Weight | |
| Weight | 37.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Tapered |
Warranty
Return Policy
Reviews
