McGann Recliner
By Signature Design by Ashley
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 6
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 6
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Rock the cool look of leather and the warm feel of fabric with this rocker recliner. Sporting sumptuously thick cushioning, fashion-forward jumbo stitching and a richly tailored aesthetic, this smartly priced recliner with gentle rocking motion is a bestseller for good reason.
One-pull reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane upholstery
Material: Fabric
The McGann Recliner by Signature Design by Ashley may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection McGann
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 41.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 17.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Footrest height | 21.00" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 34.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRRRE2U89220 |
| SKU | 1030225 |
| UPC | 024052543452 |
| Weight | |
| Weight | 106.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Type | Flat |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
Return Policy
Reviews
