Power
Fabric
Power
Fabric
The Carter Armless Power Recliner with Power Headrest & Lumbar by Flexsteel Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Carter
Features Reclining, Power Reclining, Armless, Power Headrest
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 26.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 26.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Open Depth | 71.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 30.31" |
| Package Depth | 28.74" |
| Package Height | 25.98" |
| SKU & Model | |
| SKU | 1587-59PH-88672 |
| UPC | 019137047567 |
| Weight | |
| Weight | 117.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Armless |
