Logan Fabric Swivel Glider Recliner
By Best
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
This is a special order item, to order this item please contact our Sales Professionals.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
Style meets comfort with the Logan swivel glider recliner. The fine, made in the USA tailoring is evident with the tufted back, clean lines, and updated wing back. The size and styling make this recliner ideal for the living room, bedroom, den, or nursery. Choose from over 700 fabrics to work perfectly with your home. The gliding base with a 360-degree swivel feature is a functional and relaxing detail.
With all these finer points, Logan keeps one big secret. An inside reclining handle! Kick your legs up after a long day, and recline back for much-needed rest. Or deluxe your comfort by choosing power which features a stylish push button that features a USB charging port.
The Logan Fabric Swivel Glider Recliner by Best may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Manual Reclining, Swivel Chair, Glider
Collection Logan
Features Reclining, Swivel Chair, Glider, USB Charging Port
Upholstery Customizable
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 36.50" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Width | 21.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 19.50" |
| Arm Height | 23.50" |
| Additional Dimensions | |
| Arm Width | 21.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRRRE5U78280 |
| SKU | 5NI95 |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Return Policy
Reviews
