Unity Leather/Vinyl Rocker Recliner
By Best
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
This is a special order item, to order this item please contact our Sales Professionals.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 7
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 7
- In Stock
Product Information
Description
Features:
Leather
First Match Vinyl
Seat Quantity: 1
Style description: Smooth clean lines in the seat and arms while double shirred lines in the pillow backs define this comfortable recliner. The chaise lounge features Performa-Weave for a cooler, more durable seating experience. Available in over 700 fabric options, as well as select top-grain leather choices, and plenty of power/nonpower features. This will be your living room's winner to you and your guests. Add the reclining sofa and loveseat to complete your room.
The Unity Leather/Vinyl Rocker Recliner by Best may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Unity
Features Reclining, Rocker, Leather
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.50" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Depth | 21.50" |
| Arm Height | 25.50" |
| Additional Dimensions | |
| Cushion Depth | 21.50" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | LRLRE2L98050 |
| SKU | 7N37LU |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Light |
| Seat Type | Flat |
Return Policy
Reviews
