Loreo Ottoman
By Benchcraft
Material: Fabric
Product Information
Description
Reinforced frame provides added stability
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
The Loreo Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Loreo
Material Fabric
Upholstery Ebony
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 35.00" |
| Package Depth | 24.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6310114 |
| UPC | 024052953572 |
| Weight | |
| Weight | 26.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
Return Policy
Reviews
