Calnita Ottoman With Storage
By Benchcraft
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
April 5
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
April 5
- In Stock
Product Information
Description
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Removable top hides storage space
4 cup holders on underside of lid
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
The Calnita Ottoman With Storage by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Storage
Collection Calnita
Features Storage, Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 38.00" |
| Overall Depth | 38.00" |
| Overall Height | 22.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 1.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 36.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 37.00" |
| Package Depth | 37.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 2050211 |
| SKU | 2050211 |
| UPC | 024052857887 |
| Weight | |
| Weight | 93.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Return Policy
Reviews
