Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The fabulously soft, graphite-colored upholstery of this ottoman takes neutrals to new heights. So kick up your heels and take a load off.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Olten Ottoman
By Benchcraft
Material: Fabric
Product Information
Description
The Olten Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Olten
Feature Fabric
Material Fabric
Upholstery Graphite
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3130514 |
| Weight | |
| Weight | 28.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Return Policy
Reviews
