Our comfortable over-stuffed EZ200 collection offers the ultimate in relaxation. Its pillow arms, biscuit back, and pad-over chaise will allow you to kick your feet up in comfort for hours on end. Make it all your own by choosing from our multiple fabric options. Even better? Get it in a month or less! Available as a double reclining sofa and loveseat, stationary loveseat, minimum proximity recliner, rocking recliner, swivel gliding recliner, and sectional.
Rocker Recliner
By England Furniture
This is a special order item, to order this item please contact our Sales Professionals.
Product Information
Description
The Rocker Recliner by England Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Manual Reclining, Power Reclining
Collection EZ Motion
Features Reclining, Rocker, Power Reclining, Button-Tufted
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 38.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 17.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 22.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | EZ20052 |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Return Policy
Reviews
