Nessa Gliding Ottoman
By England Furniture
*ONLINE only - no further discounts. Discount is not combinable with long-term financing. Online prices may vary from in-store pricing.
This is a special order item, to order this item please contact our Sales Professionals.
Your Delivery Options for Zip Code: 43215 change
-
In-Home Delivery & Assembly
May 4
-
Delivery to your Doorstep
(assembly not included)
May 4
Select your store to see display locations
- | See it on display here
- In Stock
Product Information
Description
The Nessa chair is a great addition to any home. Its sloped cutaway arm, pillow back, and plush seat are a perfect combination. Available in your choice of over 500 fabrics. Pair it wit the matching gliding ottoman for utmost comfort!
Construction Back: Sinuous wire, semi-attached, block foam with polyester wrap, zipper access. Seat: Sinuous wire, block foam with polyester wrap, ventilated, loose, reversible. Legs: Swivel base. Optional upgrades: Coil Cushions, Frame Coil.
The Nessa Gliding Ottoman by England Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Feature Upholstered
Upholstery Customizable
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 27.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 17.00" |
| Seat Width | 20.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 21.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| Item # | 2J00-26VATGRA |
| SKU | 2J00-26 |
Return Policy
Reviews
