Looking for the perfect rustic styled recliner for your home? Look no more! The EZ5H60 recliner features a tightly rolled arm, winged pillow-top back, and optional antique brass nailhead trim. This silhouette is available in select fabrics. Available as a minimum proximity, rocking, and swivel gliding recliner.
EZ Motion EZ5H60 Swivel Gliding Recliner
By England Furniture
This is a special order item, to order this item please contact our Sales Professionals.
Product Information
Description
The EZ Motion EZ5H60 Swivel Gliding Recliner by England Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Swivel Chair, Glider
Collection EZ Motion
Features Swivel Chair, Glider
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 35.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Width | 21.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 21.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | EZ5H670 |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Rolled |
Return Policy
Reviews
