Displayed Online Only
VillaCourt Ottoman
By Benchcraft
SKU
7490914
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
Simple and streamlined, this ottoman delivers a cozy yet contemporary vibe you’ll love as much as we do. Its supple faux leather, in a trend-right caramel tone, invites you to rest your tired feet after a long day. This piece’s understated elegance and enduring comfort are perfect for entertaining or for a relaxing night.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Faux leather upholstery
Non-skid legs
Low-profile accent legs with faux wood finish
Material: Fabric
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Faux leather upholstery
Non-skid legs
Low-profile accent legs with faux wood finish
Material: Fabric
The VillaCourt Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection VillaCourt
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 44.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 1.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 44.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7490914 |
| UPC | 024052940824 |
| Weight | |
| Weight | 35.00lbs |
Warranty
365 days
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist