Contemporary flair. Soft neutral fabric that goes with anything and everything. There's a lot to love about this ottoman. With its easy-to-clean Next-Gen Nuvella™ fabric, upkeep is a breeze, making it the perfect choice for high-traffic areas and active households. No worries, just kick up your heels in pure comfort and style.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Next-Gen Nuvella™ is a family-friendly fabric that is soft, easy to clean, stain-resistant and durable
Clean fabric with mild soap and water, let air dry; for stubborn stains, use a solution of 4 oz. bleach to 28 oz. water
Low-profile accent legs with faux wood finish
Material: Performance Fabric
Material: Next-Gen Nuvella™
Material: Fabric
No Assembly Required
Displayed Online Only
Lango Ottoman
By Benchcraft
SKU
4860214
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
The Lango Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Lango
Feature Fabric
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 21.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 1.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 35.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 4860214 |
| Weight | |
| Weight | 26.00lbs |
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist