Aslan Court Ottoman With Storage
By Benchcraft
Product Information
Description
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in feather-fiber blend jacket
Polyester upholstery
Locking casters for mobility
Hinged lid opens to reveal storage space
Material: Fabric
No Assembly Required
The Aslan Court Ottoman With Storage by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Storage
Collection Aslan Court
Features Storage, Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 21.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 1.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 41.00" |
| Package Depth | 41.00" |
| Package Height | 20.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 2030511 |
| UPC | 024052904345 |
| Weight | |
| Weight | 119.00lbs |
Warranty
Return Policy
Reviews
