Displayed Online Only
Maxon Place Oversized Accent Ottoman
By Benchcraft
SKU
3300408
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
Fresh, on-trend style meets functionality in this oversized accent ottoman. Details like a tufted top cushion and wrap-around accent base reflect your urban contemporary tastes while staying versatile as your style changes. And with its soft upholstery, your comfort is kept a priority. Indulging in daily downtime has never looked so chic.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed rail and feet with faux wood finish
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed rail and feet with faux wood finish
The Maxon Place Oversized Accent Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Maxon Place
Feature Accent
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 36.00" |
| Overall Depth | 36.00" |
| Overall Height | 21.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 5.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 37.00" |
| Package Depth | 37.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3300408 |
| UPC | 024052881608 |
| Weight | |
| Weight | 40.00lbs |
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist