Make ''sit down and relax'' rule number one in your home with our EZ1C collection. This classic silhouette is handsomely appointed with an optional brass nailhead trim for ultimate style. Its channeled back fiber filled back and foam padded arm offer plush comfort for hours on end. Available as a double reclining sofa and loveseat, as well and minimum proximity and rocking recliners. All available with power mechanism and articulating headrest upgrades.
Double Reclining Loveseat
By England Furniture
This is a special order item, to order this item please contact our Sales Professionals.
Product Information
Description
The Double Reclining Loveseat by England Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Manual Reclining, Power Reclining
Collection EZ Motion
Features Reclining, Power Reclining, Rectangular, Power Headrest, Leather
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 59.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 43.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 1C03H |
| Weight | |
| Weight | 185.00lbs |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Return Policy
Reviews
