- A perfect balance of luxurious comfort and refined design with polished tailoring
- Tall, chambered semi-attached box-border back with lush blown-fiber fill and exposed wings
- Cushy attached box-border seat
- Elegant tapering arms and graceful wood legs
- Press-back recliner; manually push back for easy recline
- 2-position reclining mechanism
- Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention
- High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance
- Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading
- Customizable with your choice of fabrics and other upgrades
Audrey High Leg Reclining Chair
By La-Z-Boy Furniture
Only available in Kirksville and Sedalia showrooms.
Product Information
Description
The Audrey High Leg Reclining Chair by La-Z-Boy Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Manual Reclining, Pushback Recliner
Collection Audrey
Material Fabric
Upholstery Diary Denim
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 31.50" |
| Overall Depth | 38.50" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 22.00" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 25.50" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 295457-E204586 |
Return Policy
Reviews
