The ultimate sectional centerpiece, this oversized ottoman is big on cool, contemporary style and long on comfort. Plushly upholstered in a slate gray fabric, this ottoman is so generously scaled, you can top it with a serving tray and still have plenty of room to kick up your heels.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Displayed Online Only
Tracling Oversized Ottoman
By Benchcraft
SKU
7260008
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
The Tracling Oversized Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Tracling
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 37.00" |
| Overall Depth | 37.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Ottoman depth | 36.00" |
| Ottoman height | 20.00" |
| Ottoman width | 36.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 37.00" |
| Package Depth | 37.00" |
| Package Height | 17.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7260008 |
| UPC | 024052425833 |
| Weight | |
| Weight | 35.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist