Displayed Online Only
Brixley Pier Oversized Accent Ottoman
By Benchcraft
SKU
2990608
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
Appeal to your eye for ultra-contemporary design with this oversized accent ottoman. Chic and sleek in dark neutrals, it pairs cozy fabric with faux leather for invitingly cool character. And with its robust size offering extra legroom, you can chill out in comfort and style.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester and faux leather upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
No Assembly Required
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester and faux leather upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
No Assembly Required
The Brixley Pier Oversized Accent Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Brixley Pier
Feature Accent
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 36.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 41.00" |
| Package Depth | 41.00" |
| Package Height | 19.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 2990608 |
| UPC | 024052904710 |
| Weight | |
| Weight | 47.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist