Looking to enhance your home's visual appeal? This ottoman offers sophisticated design, comfort and elegance with tonal colors and nailhead accents. Enjoy optimal coziness with luxurious soft upholstery and a feather-blend cushion. Perfect for modern spaces, it's just the spot to sit back and relax in style.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in feather-fiber blend jacket
Polyester upholstery
Low-profile accent legs with faux wood finish
Material: Fabric
Displayed Online Only
Galemore Ottoman
By Benchcraft
SKU
2700414
Have Questions? Give us a Call or click the Text Us button to text.
Add to wishlist
Product Information
Description
The Galemore Ottoman by Benchcraft may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Galemore
Feature Fabric
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 43.00" |
| Overall Depth | 23.00" |
| Overall Height | 22.00" |
| Additional Dimensions | |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Leg height | 1.50" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 45.00" |
| Package Depth | 25.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 2700414 |
| Weight | |
| Weight | 43.00lbs |
Return Policy
Decide that the new piece of furniture doesn’t quite work in your home? No problem – you’re covered by our Happiness Guarantee. If you buy furniture from our stock, within 7 days after purchase you can exchange it for an item of equal or greater value. All returned items must be in like-new condition. A $69 wrap and pick up fee will apply.
If you special order furniture, you cannot return it because it has been customized for you. However, you can cancel or change your order within 3 days... Read More
Reviews

Add to wishlist