- Perfect for Tall scale (5'10" to 6'2")
- Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading
- Hand-delivered to your home
Only available in Kirksville and Sedalia showrooms.
The Trouper Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console by La-Z-Boy Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Trouper
Material Fabric
Upholstery i-Northwest Sable
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 77.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 41.50" |
| Seat Width | 59.50" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Seat Height | 20.50" |
| Arm Height | 26.50" |
| SKU & Model | |
| SKU | U49724-E153765 |
