A look that feels perfectly at home in any home, our Collins loveseat is a classic. With simple lines and put-together tailoring, it's a style that looks good... and feels even better. Featuring semi-attached pillow backs, over-scaled roll arms and box seat cushions with welted trim.
Collins Loveseat
By La-Z-Boy Furniture
Upholstery: Customizable
Material:
Only available in Kirksville and Sedalia showrooms.
Product Information
Description
The Collins Loveseat by La-Z-Boy Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Stationary
Collection Collins
Feature Two Cushion
Upholstery Customizable
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 63.00" |
| Overall Depth | 38.00" |
| Overall Height | 37.00" |
| Seat Width | 48.00" |
| Seat Depth | 23.50" |
| Seat Height | 21.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 630494 |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Rolled |
| Seat Cushion Style | Boxed |
Return Policy
Reviews
