- Clean, contemporary styling on a smaller scale
- Fresh, understated silhouette
- Comfort with a modern flair
- Swivels, glides and reclines for total comfort
- Adjust the legrest with a convenient side-mounted handle
- Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention
- High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance
Rowan Gliding Recliner
By La-Z-Boy Furniture
Only available in Kirksville and Sedalia showrooms.
Product Information
Description
The Rowan Gliding Recliner by La-Z-Boy Furniture may be available at Missouri Furniture in the Camdenton, Columbia, Jefferson City, St. James, Sedalia, Ozark, Kirksville, Washington and Camdenton areas. Please contact us to check availability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact your local store to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Manual Reclining, Swivel Chair, Glider
Collection Rowan
Features Reclining, Glider, Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Width | 22.50" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 20.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 017765 |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Scoop / Bucket |
Return Policy
Reviews
